Druhý ročník Dňa detí na Brezine sa konal v duchu spolupráce komunít, inklúzie a zelenej produkcie. Mestské divadlo Trenčín bolo jeho súčasťou.
Deti sú naša budúcnosť, mnohokrát nám dávajú zmysel života. Vďaka nim sa pozeráme na svet inými očami, učia nás tešiť sa z maličkostí, prehodnocujeme priority a správame sa k sebe krajšie. Deň detí oslavujeme na Slovensku od roku 1952. V sobotu 1. júna 2024 sa v Lesoparku na Brezine uskutočnil už druhý ročník Dňa detí, organizovaný mestom Trenčín a Zaži Trenčín OZ, spoločne s lokálnymi združeniami. Vytvorili nezabudnuteľný zážitok pre všetkých. Počas popoludnia sa v lesoparku Brezina a v Čerešňovom sade vystriedalo viac ako päťtisíc návštevníkov. Organizácia celého podujatia pre širokú verejnosť sa niesla v duchu ESG princípov a iniciatívy New European Bauhaus.
Zelená produkcia
Lesopark akoby bol predurčený na podujatie, v ktorom sa spojila láska k prírode a oslava detstva. Nieslo sa v duchu troch hlavných myšlienok. Ekologická výzva sa ponúkala sama. V rámci podujatia sa vytvorili len dve vrecia odpadu. Šetrili sa prírodné zdroje a energiu vytvárali iba organizátori, ktorí ju venovali deťom a tiež deti, ktoré ju pretavili do svojich aktivít. Umelecké a kultúrne zážitky prišli priamo za návštevníkmi. Ako uviedla Janka Sedláčková z Útvaru kultúry mesta Trenčín, Deň detí sa v lesoparku Brezina konal už po tretíkrát a tento priestor sa dokonale osvedčil. Mesto tak dáva možnosť na jeho spoznanie a využite nielen deťmi, ale aj rodičmi či starými rodičmi. Organizátori a deti vytvorili deň plný kultúrno-športovo-kreatívnych aktivít bez negatívneho dopadu na životné prostredie. Deň detí sa uskutočnil v Lesoparku na Brezine vďaka spoločnému nápadu Zaži Trenčín OZ a Mesta Trenčín.
Inklúzia
Spájanie nespojiteľného. Popoludnie sa stalo príkladom spoločného budovania inkluzívnej budúcnosti. Bol vytvorený neviditeľný most medzi rôznymi formami umenia, kultúrou, športom, zápolením, kreativitou a zábavou. No nielen to. Aj združenia, ktorých práca na prvý pohľad spolu nesúvisí, dokázali rovnako kvalitne venovať svoj čas každému, kto prejavil záujem. Unikátom sa stalo zapojenie ľudí s autizmom, ktorí už druhý rok samostatne organizovali aktivity pre deti. A hoci to znie neuveriteľne, aktívne sa zapojili do spolupráce s účastníkmi. V prostredí Čerešňového sadu bola vytvorená galéria s dielami ľudí s fyzickým a mentálnym znevýhodnením.
„Spojenie takého typu je vlastne pozvanie spoločne riešiť zložité spoločenské problémy prostredníctvom spolutvorby. Vytváranie spoločnej kontinuity medzi rôznymi prostrediami a stavaním na participácii na všetkých úrovniach nás inšpirovalo,” vyjadrila sa Jana Ovesná zo Zaži Trenčín OZ. Podľa nej má podujatie základy na troch neoddeliteľných hodnotách: udržateľnosť – nulové znečistenie a biodiverzita, estetika – kvalita zážitku a funkčnosť – efektívne vynaloženie nákladov za maximálny zážitok.
Spolupráca
A čo čakalo návštevníkov podujatia? Súťaže, interaktívne stanovištia, zaujímavé minipredstavenia, hry, športové súťaže, tvorivé dielne – to všetko na jednom mieste, na čerstvom vzduchu, s láskou k prírode. Vďaka všetkým organizáciám sa návštevníci stali súčasťou spoločnej výzvy, ktorá pomáha pri ceste transformácie našich životov k lepšiemu. Druhý ročník Dňa detí na Brezine v duchu spájania komunít by mal byť inšpiráciou pre ďalšie mestá. Venovaný čas a láska sú dôkazom toho, že aj široké portfólio rôznych organizácií dokáže navzájom komunikovať a vytvoriť spoločný ekologický, sociálne priateľský a bezpečný projekt, ktorý prináša pozitíva všetkým. Tešíme sa na ďalšie podobné iniciatívy, ktoré budú pokračovať v tomto pozitívnom trende.
Mesto Trenčín a Zaži Trenčín OZ ďakujú za spoluprácu:
Hasičský a záchranný zbor Trenčín, Mestská polícia Trenčín, Polícia SR, Emergency support o.z., Mestské hospodárstvo a správa lesov Trenčín, Kultúrno-kreatívne centrum Hviezda, Základná umelecká škola K. Pádivého, Súkromná základná umelecká škola Trenčín Novomestského, Mestské divadlo Trenčín, Inštitút participácie Trenčín, Kreatívne centrum FabLab Trenčianskej univerzity, Marius Pedersen Slovensko, Divo občasné združenie, TANCUJÚCE TIGRÍKY, Lesný klub Handrbolka, Rehabilitačné centrum Napreduj, Meridius – umelecké kováčstvo, Laugaricio Combat Club, Bellus Labor o.z., LevanduLove, OZ artOm – Umelci života – galéria, 3X3 Basketbal, Prvý Judo klub Trenčín, Vlado Kulíšek, Dreamdancers, Creative Shows, Plejs for Movement, Pavol Adamať – Ranč Santana, Poradňa IPčko, Linde, GOLF NEST.
Za fotografie ďakujeme Tomášovi Strakovi.
Text: Silvia Havelková