Menu

Veselé paničky Windsorské prichádzajú do Trenčína

Shakespearovská klasika si našla miesto aj v repertoári Mestského divadla Trenčín.

Mestské divadlo Trenčín (MDTN) každoročne pripraví 1 až 3 premiéry a uvedie približne 100 predstavení. MDTN tak za 22 sezón prinieslo 43 celovečerných inscenácií. Aj keď mnohokrát pri naštudovaní novej hry siaha vedenie MDTN po klasike, Shakespearovská komédia sa do repertoáru divadla dostáva v tomto roku po prvý raz.  

Množstvo hercov a nový režisér 

Veselé paničky Windsorské režíruje vyštudovaný režisér Marek Lupták. V MDTN ide o jeho prvú réžiu, aj keď návštevníci MDTN ho už poznajú ako herca, konkrétne ako Edvarda Beneša v inscenácii Svetový Slovák Štefánik alebo aj ako Kočkareva z komédie Ženba.

„Činohra Veselé paničky Windsorské bola náročná na obsadenie. Hru naštudováva až 20 hercov, pričom na javisku je ich vždy 16, pretože máme viacero alternácií,“ vysvetľuje riaditeľka divadla Zuzana Mišáková. „Až 10 hercov je kmeňových priamo z MDTN, celý realizačný tím okrem režiséra je trenčiansky, a preto s trochou fantázie a zveličenia možno hovoriť aj o Trenčianskych Windsorských paničkách.“

Diváci v inscenácii uvidia aj štyri nové tváre –  Petra Búsa, Romana Hargaša, Patrika Masára a postavu Franka Forda si zahrá Matúš Kvietik, ktorý v súčasnosti pôsobí v televíznom seriáli Dunaj, k vašim službám. V hre účinkujú aj tri herečky z Trenčína, ktoré sa po absolvovaní konzervatórií vrátili do Mestského divadla Trenčín – Michaela Janišová, Karolína Kopačková a Karolína Gáliková.

Veselé paničky Windsorské v súčasnom svete

Príbeh z čias kráľovnej Alžbety nahliada na inscenáciu ako na epizódu dnešného človeka. Napriek tomu nič neuberá z pôvodnej divadelnej hry – veď stále sú medzi nami povaľači, špekulanti, žiarlivci a záletníci. To evokujú aj nevšedné historizujúce kostýmy. Pripomínajú nám obdobie, v ktorom bola hra napísaná, no zároveň na nich pozorujeme jasné kontúry súčasnej módy. Namiesto rytiera Falstaffa v hre uvidíme predsedu Falstaffa. Hra vďaka týmto vylepšeniam pôsobí „neokukano“ a prináša nový pohľad na Shakespearovu tvorbu.  

Falstaff sa zištne rozhodne získať si priazeň dvoch vysoko postavených dám – Pageovej a Fordovej. Manžel pani Fordovej je veľmi žiarlivý a rozhodne sa situáciu riešiť vlastnými metódami. Windsorské ženu mu nakoniec ukážu, že ani vysokopostavený človek si nemôže dovoliť čokoľvek a pravda raz vyjde najavo.

Všetko, čo uvidí divák na javisku, sa môže stať aj v súčasnosti u nás. Niekto možno spozná vo Falstaffovom konaní metódy súčasných politikov, iní zistia, že aj keď sa mení doba, ľudstvo ostáva vo svojej podstate stále rovnaké.

Premiéra už v auguste

Premiéra činohry Veselé paničky Windsorské sa uskutoční už 28. augusta 2023 o 19,00 hod. na Trenčianskom hrade. Historické prostredie poukáže na jej nadčasovosť a univerzálnosť v každom období.     

Vstupenky na predstavenie: MDTN vstupenky na MaxiTicket  

Viac o predstavení nájdete TU.

 

7. augusta 2023

Najbližšie predstavenia

29. septembra 2023
19:00
Bánovce nad Bebravou
1. októbra 2023
17:30
Opatová
predstavenie pre školy - objednávky na č. 0948 268 674
3. októbra 2023
10:00
Piešťany
3. októbra 2023
19:00
Piešťany
6. októbra 2023
18:00
Sládkovičovo
12. októbra 2023
19:00
Senica
15. októbra 2023
16:00
Dom kultúry
Brezno
20. októbra 2023
19:00
Turčianske Teplice
21. októbra 2023
18:30
KKC Hviezda
Trenčín