Menu

Malý zázrak počas Noci divadiel

Cez Noc divadiel sa konalo divadelné predstavenie v netradičnom prostredí – v sále Poľnohospodárskeho družstva Soblahov.

Ťažko je uveriť, že profesionálne divadlo môže vystúpiť aj na takom mieste, ako je sála poľnohospodárskeho družstva. No stalo sa tak a herci Mestského divadla Trenčín (MDTN), ktorí tu odohrali výpravný muzikál Studňa lásky, neskrývali pozitívne pocity.

„Divadlo nie je budova. Divadlo je stav mysle, dotyk sŕdc a súznenie duší. Divadlo vzniká všade tam, kde sa stretnú vnímaví diváci a odhodlaní majstri pominuteľného okamihu, teda herci. Aj netradičné prostredie, všedná jedáleň, sa dokázala naplniť nedefinovateľnou magickou atmosférou a na pár chvíľ sa stala miestom, kde  je láska silnejšia ako skala a divadlo silnejšie ako sála, v ktorej sa predstavenie odohralo,“ napísal na svojom profile sociálnej siete herec MDTN Štefan Richtárech.

Celoslovenské podujatie európskeho významu s názvom Noc divadiel sa koná každoročne, vždy tretiu novembrovú sobotu. V roku 2022 to už bolo po 13. raz, kedy sa otvorili brány divadiel, kultúrnych centier a umeleckých škôl na Slovensku, aby ponúkli výnimočné predstavenia vo večerných a nočných hodinách.

Podujatie prezentuje divadlo tvorivým inovatívnym spôsobom v netradičnom časovom rozpätí.

„Noc divadiel prináša divadlo aj na netradičné miesta, otvára zákulisie, má ponúknuť niečo originálne, aby sme povzbudili ľudí k návšteve divadla,“ prezradila Zuzana Mišáková, riaditeľka MDTN. „Starostovi Mariánovi Hudecovi sa myšlienka spraviť Noc divadiel v Soblahove páčila okamžite, ako som mu ju  pred ôsmimi rokmi predstavila. Odvtedy prichádza divadlo do Soblahova.“

To, že tento nápad bol naozaj výborný, sa dalo vidieť na predstavení. Keďže scéna inscenácie Studňa lásky je veľká, návštevníci vchádzali do sály cez zákulisie. Tiež sedenie bolo netradičné, diváci sa ocitli aj na javisku.

„Diváci burácali smiechom, využili príležitosť a tento rok v Soblahove urobili rekord v návštevnosti, keď ich bolo 140, čo naplnilo maximálnu kapacitu sály,“ dodala Zuzana Mišáková.

Podujatie vzišlo spojením troch subjektov – Mestského divadla Trenčín, Obce Soblahov a Poľnohospodárskeho družstva Soblahov. Výsledok bol však fenomenálny!

Iniciátorom projektu Noc divadiel je chorvátska Noć kazališta, aj keď myšlienka spoločného podujatia vznikla na podnet francúzskych divadelných umelcov v roku 2008. Stovky európskych divadiel sa počas jednej noci spoja a ponúknu divákom netradičné divadelné zážitky. Do 13. ročníka sa na Slovensku zapojilo viac ako 50 divadiel v 23 mestách. Mestské divadlo Trenčín sa stalo súčasťou podujatia už po ôsmykrát.

 

Autor: Silvia Havelková

26. novembra 2022

Najbližšie predstavenia

3.8.2024 - 19:00
Átrium pod vežou
Trenčín
v rámci Letné divadelné večery (zdarma)
10.8.2024 - 19:00
Átrium pod vežou
Trenčín
v rámci Letné divadelné večery (zdarma)
17.8.2024 - 19:00
Átrium pod vežou
Trenčín
v rámci Letné divadelné večery (zdarma)
19.8.2024 - 19:00
Koloničova kúria
Bratislava - Rača
21.8.2024 - 19:00
hrad
Kežmarok
24.8.2024 - 19:00
Átrium pod vežou
Trenčín
v rámci Letné divadelné večery (zdarma)
29.8.2024 - 19:00
Átrium pod vežou
Trenčín
v rámci Letné divadelné večery (zdarma)
31.8.2024 - 19:00
Átrium pod vežou
Trenčín
v rámci Letné divadelné večery (zdarma)