Menu

Na čaj, ktorý „uvarilo“ Mestské divadlo Trenčín, prijalo pozvanie množstvo divákov

Mestské divadlo Trenčín naštudovalo a odpremiérovalo už svoju 45. divadelnú inscenáciu s názvom ČAJ U PÁNA SENÁTORA, ktorá bola zároveň posledným predstavením v 23. sezóne divadla.

Divadlo je úžasné v tom, ako dokáže spolupracovať s divákom. Divák niekedy tak vkĺzne do deja, že sa na čas stáva súčasťou predstavenia. Presne takto interaktívne poňal klasickú hru Ivana Stodolu režisér Karol Rédli, ktorú odohralo Mestské divadlo Trenčín.

Prvá premiéra inscenácie bola uvedená v máji interne z dôvodu politickej satiry, ktorá v nej rezonuje. Vedenie divadelného súboru uvážilo, že by mohla nevhodne zapadnúť do dusnej spoločenskej atmosféry, plnej atentátu na premiéra. Premiéra inscenácie ČAJ U PÁNA SENÁTORA pre verejnosť sa tak konala o mesiac neskôr, v strede júna. Mestské divadlo Trenčín uviedlo premiéru hneď dvakrát v jeden deň.

A na ako chutil ČAJ U PÁNA SENÁTORA?

Akoby sa za 100 rokov nič nezmenilo.

V dvadsiatych rokoch dvadsiateho storočia, kedy bola hra napísaná, zobrazovala vtedajšie politické a spoločenské praktiky politikov z rodiacej sa demokracie v samostatných dejinách prvej Československej republiky. „K politike sa vtedy mohol dostať nejeden obyčajný človek, taktiež ľudia s pochybným spoločenským vystupovaním, s extrémnymi názormi, s jasným kariérnym smerom, s ovplyvniteľným politickým hlasom, tí, ktorí sotva bojovali za ľudí, či „ochrancovia“ slovenského národa,“ vysvetlila Zuzana Mišáková, riaditeľka divadla. „Všetci sa vtedy tvárili ako solidárni ľudia, vyhlasovali, že sú jedna rodina, stopercentní demokrati, a že si naše Slovensko zobrať nedajú.“

Dnes, keď Československo je už minulosťou a my žijeme v samostatnej Slovenskej republike, by sme asi očakávali, že inscenácia bude pohľadom do minulosti. Opak je pravdou.

Počas predstavenia mali diváci nielenže pocit, akoby sledovali dnešnú politickú scénu, ale mali možnosť sa smiať na jasne cielených vtipoch. Pritom treba zdôrazniť, že inscenácia sa vysmieva hlúposti ako takej pri zachovaní princípu nestrannosti. Predné rady divákov sa aktívne zúčastnili volieb, ktoré boli súčasťou predstavenia.

Diváci na oboch predstaveniach tlieskali po každom obraze, na druhom bolo obecenstvo dokonca búrlivé a spontánne, takže herci a celý štáb si premiéru skutočne užili. Za vznik tejto skvelej inscenácie treba poďakovať Fondu na podporu umenia, Mestu Trenčín, Trenčianskemu samosprávnemu kraju, KKC Hviezda a ďalším partnerom inscenácie. Na nasledujúce uvedenia tejto trefnej a mimoriadne vtipnej inscenácie sa môžete tešiť už na jeseň v novej sezóne.

26. júna 2024

Najbližšie predstavenia

3.8.2024 - 19:00
Átrium pod vežou
Trenčín
v rámci Letné divadelné večery (zdarma)
10.8.2024 - 19:00
Átrium pod vežou
Trenčín
v rámci Letné divadelné večery (zdarma)
17.8.2024 - 19:00
Átrium pod vežou
Trenčín
v rámci Letné divadelné večery (zdarma)
19.8.2024 - 19:00
Koloničova kúria
Bratislava - Rača
21.8.2024 - 19:00
hrad
Kežmarok
24.8.2024 - 19:00
Átrium pod vežou
Trenčín
v rámci Letné divadelné večery (zdarma)
29.8.2024 - 19:00
Átrium pod vežou
Trenčín
v rámci Letné divadelné večery (zdarma)
31.8.2024 - 19:00
Átrium pod vežou
Trenčín
v rámci Letné divadelné večery (zdarma)