Menu

Divadlo online nie je divadlo

Aj keď divadlo online nie je divadlo, divadlo využíva online na iné aktivity.

Pandémia nás naučila omnoho viac využívať online priestor. Zistili sme, že nie je treba toľko cestovať a stretnúť sa dá i na diaľku. Sú však oblasti, kde online nie je vhodný. Príkladom je divadlo. Nič nedokáže nahradiť atmosféru, keď tvárou tvár sledujete hercov, zhosťujúcich sa svojich rolí. Herec do každého predstavenia dáva omnoho viac ako len memorovanie svojej úlohy. Diváci priamo pôsobia na citové zafarbenie výkonu herca na jednotlivých predstaveniach a interakcia môže dokonca zmeniť celkový dojem z predstavenia.  

Samozrejme, aj Mestské divadlo Trenčín si počas pandémie zažilo svoje a skúšalo pracovať aj v online priestore na zaujímavých aktivitách. Nejde priamo o predstavenia, ale o výrobu originálnych dokumentárnych filmov, ktoré diváka informujú, ako jednotlivé inscenácie vznikajú. Prináša pohľad do zákulisia a rozhovory s tvorcami, ktorí tvoria súčasť divadla, ale sú takpovediac „neviditeľní“. Diváci často vnímajú len výsledok ich spoločnej práce. Je to produkcia, réžia,  scénografia, tvorba kostýmov, vizáž, osvetlenie, hudba, grafika atď. Film zaznamenáva celý priebeh tvorivého procesu, ktorého výsledkom je predstavenie. Takýto dokumentárny film je samostatným dielom.

„Mestské divadlo Trenčín vytvorilo už štyri dokumentárne filmy s názvom Bez make-upu,“ objasňuje Michaela Gallová, dramaturgička, produkčná a režisérka. „Každý diel približuje divákom vznik iného predstavenia. Na svete sú teda filmy k predstaveniam Svetový Slovák Štefánik, Pinocchio a jeho divadelný sen, Perinbaba a Nádej Dubček. Počas najbližších mesiacov vznikne piaty diel – Studňa lásky.“  

Na všetkých dieloch sa autorsky podieľali Zuzana Mišáková a Peter Kotrha. Ďalej spolupracovali Lukáš Lehotský, Michal Večeřa, Martin Pěntka, Michaela Gallová, Karol Rédli, Radovan Stoklasa, Silvia Ďurovcová, Diana Minarovičová.

„Mestské divadlo Trenčín pomáha aj pri predstavovaní divadelných profesií. Tie sme rozobrali v desaťdielnej sérii online projektu s názvom Bližšie k vám,“ predstavuje ďalší online produkt Michaela Gallová. „Ocenili ho najmä pedagógovia, ktorí prostredníctvom neho mohli študentov vysvetliť, že divadlo v žiadnom prípade netvoria len herci.“

Projekt pripravili a zrealizovali Zuzana Mišáková, Michaela Gallová, Lukáš Matejka, Peter Kotrha, Martin Pěntka, Silvia Ďurovcová. Moderovali Štefan Richtárech, Simon Kopunec a Diana Minarovičová.  

V  roku 2022 mali online aktivity Mestského divadla Trenčín zaznamenaných  2 696 vzhliadnutí.   

Aktivity boli podporené a zrealizované vďaka finančnej podpore Fondu na podporu umenia.

4. apríla 2023

Najbližšie predstavenia

3. októbra 2023
19:00
Piešťany
6. októbra 2023
18:00
Sládkovičovo
12. októbra 2023
19:00
Senica
15. októbra 2023
16:00
Dom kultúry
Brezno
20. októbra 2023
19:00
Turčianske Teplice
21. októbra 2023
18:30
KKC Hviezda
Trenčín
26. októbra 2023
19:00
Historická Radnica
Košice
Štefánik-plagát-premiéra
predstavenie pre školy - objednávky na č. 0948 268 674
27. októbra 2023
10:00
ODA
Trenčín
Štefánik-plagát-premiéra
27. októbra 2023
18:30
ODA
Trenčín