Menu

Premiéra novej inscenácie Nádej Dubček

Najnovšia autorská inscenácia MDTn Nádej Dubček s podtitulom Nádej zomiera posledná mala premiéru v dome armády v Trenčíne 21. januára 2022 a je to 42. premiéra divadla Trenčín.

Hra je samostatným celkom, no historicky nadväzuje na hru Svetový Slovák Štefánik. V podobnom duchu je aj výpravnosť inscenácie: v predstavení účinkuje 10 hercov a 10 komparzistov, ktorí na odohratie príbehu o Dubčekovi potrebujú spoločne viac ako sto kostýmov.

Autorka a producentka hry Zuzana Mišáková Moravčíková na margo premiéry s obmedzenou kapacitou povedala: „100. výročie narodenia A. Dubčeka v minulom roku a 30.výročie jeho tragickej smrti tento rok sú rozhodujúcim dôvodom na uvedenie inscenácie. Už sme nechceli čakať. Naviac sú tu diváci a tvorcovia, ktorí splnili všetky podmienky, takže nevidím dôvod naďalej ich odrádzať od kultúry. Uplynulé roky napáchali vo vedomí ľudí škody, ktoré sa budú dlho odstraňovať. Prehlbovať ich netreba. Dnes boli diváci veľmi spokojní a ja verím, že vzhľadom na prísne dodržané opatrenia bude všetko v poriadku.“

Inscenáciu režírovala Michaela Gallová, ktorá je už 10 rokov pevnou súčasťou umeleckého súboru MDTn. Nádej Dubček je jej tretia réžia, ktorú uviedla v Mestskom divadle Trenčín. Poetikou nadviazala na inscenáciu Svetový Slovák Štefánik, ktorej je dramaturgičkou.

Podstatnou zložkou inscenácie je hudba a množstvo archívnych audio nahrávok, ktoré významne dopĺňajú celok. O kompozíciu sa postarala Diana Minarovičová, stála skladateľka MDTn. V inscenácii budete počuť nielen známe piesne, ale aj autentické nahrávky z doby komunizmu.

Hlavnú postavu Alexandra Dubčeka autenticky stvárnil Andrej Šoltés. Počas hry sledujeme vzťah A. Dubčeka s Ideou socializmu, ktorú stvárňuje autorka (Zuzana Mišáková). Diváci uvidia aj Gustáva Husáka v podaní Michala Rosíka, Leonida Brežneva (Štefan Richtárech), Martu Kubišovú (Diana Minarovičová) a mnohé iné historické aj dosiaľ anonymné postavy, ktorým dávajú život Danica Jurčová, Simon Kopunec, Martin Varínsky, Karin Adzimová a Jozef Čakloš. V predstavení účinkuje množstvo komparzistov, medzi ktorými sa objavia aj známe tváre z televíznej obrazovky ako Patrik Burian, ale tiež študenti literárno-dramatického odboru SZUŠ Trenčín na Novomeského ulici.

„Pre nás všetkých ide o vysporiadanie sa s obdobím socializmu, ktoré majú mnohí z nás v živej pamäti. Prinášame pohľad aj pre mladú generáciu, pretože je dôležité hovoriť o veciach ako je okupácia Česko-Slovenska, dôležitosť slobody a demokracie. V hre sú zapracované mnohé trenčianske reálie. Ide o rýdzo autorskú inscenáciu, do ktorej sme dali veľký osobný vklad,“ doplnila za tím riaditeľka divadla Z. Mišáková.

Zaujímavosťou je, že diváci sa tiež môžu zapojiť zo svojich sedadiel a opäť si pripomenúť November 1989 a iné významné udalosti.

Premiéru hry navštívila ministerka kultúry SR Natália Milanová, ktorá po predstavení zotrvala s členmi MDTn v otvorenom a priateľskom rozhovore, kde sa zaujímala o viaceré témy.

Vznik rukopisu hry aj inscenácie Nádej Dubček podporil Fond na podporu umenia, Mesto Trenčín a TSK.

Reprízu si najbližšie môžete pozrieť 19.3.2022 v ODA Trenčín.

7. februára 2022

Najbližšie predstavenia

10. marca 2024
18:00
Bánovce nad Bebravou
predstavenia pre školy, objednávky na t.č. 0908 434 241
12. marca 2024
8:30
8:30 - vypredané, 11:00 - voľné
ODA Trenčín
predstavenia pre školy, objednávky na t.č. 0908 434 241
13. marca 2024
8:30
a 11:00
ODA Trenčín
19. marca 2024
19:00
Dom kultúry
Kysucké Nové Mesto
predstavenie pre školy
21. marca 2024
10:00
Košice
21. marca 2024
18:30
Stará radnica
Košice